piątek, 18 marca 2016

Rurki z kremem

Porcja na około 60 sztuk (8cm)

Składniki
– 500g mąki pszennej 
– 250g masła 
– 250 g kwaśnej gęstej śmietany
– szczypta soli 

Krem I 
– 6 żółtek 
– 3/4 szklanki cukru 
– 2 szklanki mleka 
– 4 łyżki mąki ziemniaczanej 
– 250g miękkiego masła

Krem II na około 30 rurek

-1 szkl. śmietanki słodkiej 30%
-250g serka mascarpone
-2 łyzki cukru pudru
-2 łyżeczki cukru waniliowego

Wykonanie:
Mąkę, sól i masło posiekać nożem, aby powstała kruszonka (wykorzystuję do tego robot kuchenny jest o wiele szybciej). Następnie dodać śmietanę i szybko, ale już ręcznie, zagnieść ciasto i schłodzić w lodówce owinięte w folię. Wychłodzone wyjąć na blat kuchenny, podsypując mąką i bardzo cienko rozwałkować, na grubość 1-2 mm. Pokroić w długie paski, o szerokości około 1,5 cm. Rurkę posmarować masłem, nawijać na nią paski, zaczynając od części węższej do szerszej. Jedną stronę rurki obtoczyć w cukrze, układać na natłuszczonej lub wyłożonej papierem blaszce. Piec około 15 minut w temperaturze 200ºC. Rurki powinny być jasnozłote. Po upieczeniu zdjąć delikatnie z foremek.Wystudzić, nabić dowolnym kremem. 
Krem I: żółtka utrzeć z cukrem. Do utartych żółtek wlać mleko wymieszane z mąką ziemniaczaną. Całość ucierać i podgrzewać na wolnym ogniu, aż masa zgęstnieje. Wystudzić. W oddzielnym garnku utrzeć masło na puszystą masę dodając stopniowo wystudzony budyń.

Krem II: wszystkie składniki włożyć do misy robota kuchennego i ubijać mikserem najpierw na największych obrotach, a jak zacznie gęstnieć zmniejszyć obroty. Uważać, aby "nie przebić" kremu. Pyszne również z bitą śmietaną. I gotowe.







poniedziałek, 14 marca 2016

Gulasz drobiowy

Składniki:
1 podwójna pierś kurczaka
1 cebula
2 ząbki czosnku
4 suszone pomidory
2 liście laurowe
kilka ziarenek ziela angielskiego
2 szkl. bulionu
słodka papryka w proszku
50 ml kremówki
1 łyżka mąki ziemniaczanej
1 łyżka mąki pszennej
olej do smażenia
sól, pieprz, oregano

Przygotowanie:
Mięso opłukać pod wodą, pokroić na kawałki i posypać solą, pieprzem oraz słodką papryką. Usmażyć na rozgrzanym oleju. Mięso zdjąć z patelni do miseczki, a na tym tłuszczu podsmażamy pokrojoną w plastry cebulę, pokrojone suszone pomidory i przeciśnięty przez praskę czosnek. Następnie znów na patelnie wrzucić podsmażone mięso. Wlać bulion, dodać liście laurowe, ziele angielskie i oregano. Całość dusić pod przykryciem 15 min. Do kremówki wsypać mąkę ziemniaczaną i dobrze wymieszać, po czym wlewamy ją do gulaszu i mieszamy aby wszystko się połączyło.


czwartek, 10 marca 2016

Zielony koktajl

Składniki:

2 garście świeżego, opłukanego szpinaku
1 obrana pomarańcza
sok z połowy cytryny
2 jabłka
0,5 szkl. przegotowanej wody

Przygotowanie:

Szpinak umieszczamy w naczyniu, wlewamy do niego sok z cytryny i blendujemy. Następnie dodajemy cząstki pomarańczy, jabłka i miksujemy. Na koniec wlewamy wodę i mieszamy.

Pysznie i zdrowo!


środa, 9 marca 2016

Chrupiąca dynia w occie

Przepis pochodzi od mojej Mamy koleżanki, mieszkały kiedyś na jednej wesołej wsi.
Dynia jest chrupiąca i aromatyczna, i bardzo prosta w przygotowaniu.

Składniki

1 duża dynia 1/2 l octu 10%
1/2 l wody
1 kg cukru
goździki około 10 szt.
kora cynamonowa 1 duża (można użyć cynamonu mielonego) ilość w zależności jak lubimy

Wykonanie

Najtrudniejszą rzeczą jest rozkrojenie i obranie dyni, reszta idzie bardzo sprawnie.
Obraną i oczyszczoną dynię (ziarenka można wysuszyć i zostawić do wysiania) pokroić w kostkę, przełożyć do dużej miski, zasypać cukrem, skropić octem i zostawić na noc.
Następnie odlać sok, do niego dodać wodę, pozostały ocet, cynamon, goździki i całość zagotować. Do gorącej zalewy przełożyć dynię i gotować 3-5 min. w zależności czy kostka jest mała czy duża. Po tym czasie ogień pod garnkiem zrobić bardzo malutki i przekładać dynię z zalewą do przygotowanych i ogrzanych np. ciepłą wodą słoików. Zakręcić i odwrócić do góry dnem na 10 min. Zostawić do wystudzenia, a następnie przenieść do spiżarni.Gotowe. :)
Stosujemy jako dodatek do mięs, wędlin...

Placek lotaryński - tarta

CIASTO


135 g masła
250 g mąki
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1 żółtko
1/2 łyżeczki
sól
tłuszcz do formy

FARSZ


1 duża cebula

250 g boczku w plastrach  (lub inną wędlinę)
2 średnie pieczarki
pieprz
4 jajka
200 g śmietany kremówki
150 ml mleka
gałka muszkatołowa
200 g sera żółtego
1 łyżka posiekanego szczypiorku




120 g masła kroimy w kostkę i zagniatamy z mąką, proszkiem do pieczenia, 1/2 łyżeczki soli i 6-7 łyżkami zimnej wody na gładkie ciasto. Ciasto wyrabiam mikserem z końcówką do ciasta drożdżowego, a jak już zrobi się kruszonka ugniatam ręką, Wykładamy nim formę do tarty (o średnicy 26 cm), formując krawędź. Ciasto nakłuwamy kilka razy widelcem i wstawiamy minimum na 1/2 godz. do lodówki.


Cebulę obieramy i siekamy. Boczek lub inną wędlinę podsmażamy na pozostałym gorącym maśle przez 3 minuty, wyjmujemy. Na tłuszczu pozostałym po smażeniu boczku podsmażamy krótko cebulę, dodajemy do boczku i doprawiamy pieprzem. Pozostawiamy do ostygnięcia.



Jajka mieszamy ze śmietaną i mlekiem, doprawiamy solą, pieprzem i gałką muszkatołową. Ciasto posypujemy połową sera. Na ser ścieramy pieczarki na tarce o dużych oczkach. Rozkładamy boczek i cebulę, a następnie posypujemy pozostałym serem. Równomiernie zalewamy mlekiem ze śmietaną i pieczemy w piekarniku rozgrzanym do 180°C przez 40-45 minut na złoty kolor. Podajemy pokrojoną na kawałki posypane szczypiorkiem na gorąco lub na zimno.

wtorek, 8 marca 2016

Pieczywko mleczne

SKŁADNIKI
Czas przygotowania z pieczeniem około 2 godzin
wszystkie składniki powinny mieć temperaturę pokojową
  • 3/4 szklanki śmietanki 30%
  • 1 szklanka ciepłego mleka 
  • 1 duże jajko
  • 1/4 szklanki cukru, jeśli bardziej na słodko 1/2 szkl.
  • 4 szklanki mąki pszennej
  • 30 g świeżych lub 7 g suchych drożdży 
  • 1 łyżeczka soli
DODATKOWO: do posmarowania - 1 jajko roztrzepane z 1 łyżką mleka
OPCJONALNIE: glazura - 1 łyżka cukru rozpuszczona w 1 łyżce wrzątku

WYKONANIE 
  • Do miski miksera wlewamy śmietankę. Dodajemy jajko, cukier, sól i drożdże (świeże rozpuszczone w ciepłym mleku z łyżeczką cukru). Przesiewamy mąkę. Mieszamy przy użyciu końcówki do ciast drożdżowych tzw. haka, przez około 10 minut.
  • Oprószonymi mąką dłońmi zagarniamy ciasto pod spód ( powinno lekko się kleić) nadając kształt kuli. Przykrywamy folią spożywczą lub ściereczką i odstawiamy w ciepłe miejsce bez przeciągów na 1 godzinę.
  • Blaszkę,w której będziemy piec chlebek smarujemy masłem i oprószamy mąką.
  • Wyrośnięte ciasto ponownie wyrabiamy przez około 5 minut. Kolejny raz oprószonymi mąką dłonie i zagarniamy ciasto w misce pod spód i wyjmujemy na posypany mąką blat. 
  • Z ciasta robimy rulonik na długość blaszki, w której będziemy piekli i kroimy go na równe części ( u mnie 16). Układamy w wysmarowanej masłem blaszce. Przykrywamy folią spożywczą i odstawiam do napuszenia około 20 min. Mnie się spieszyło, a więc po 10 min. wstawiłam do nagrzanego piekarnika.
  • Piekarnik rozgrzewamy do 175℃ z włączoną funkcją grzanie góra/dół bez termoobiegu. 
  • Wierzch wyrośniętego chlebka smarujemy roztrzepanym jajkiem, możemy posypać makiem i wstawiamy do piekarnika.
  • Pieczemy ok. 30 minut, aż wierzch się zrumieni (dokładny czas pieczenia zależy od blaszki jakiej użyliśmy).
  • Wyciągamy z piekarnika i wyjmujemy chlebek na kratkę. Wierzch pokrywamy glazurą cukrową. (w wersji na słono oczywiście NIE)

Pieczywo smakuje zarówno ze słonymi jak i słodkimi dodatkami. Możemy regulować ilość cukru, bardziej słodkie będzie smakowało jak chałka. Możemy podzielone na części ciasto upiec w dwóch keksówkach lub tortownicy. Aby pieczywko zachowało świeżość przechowujemy je w papierowej torbie lub  lnianej ściereczce. Jest delikatne i miękkie.  Spróbujcie naprawdę warto.

niedziela, 6 marca 2016

Babeczki z brzoskwiniami i czekoladą

Składniki:
2 szklanki mąki pszennej
1/2 szklanki cukru

1 łyżeczka cukru z prawdziwą wanilią
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 szklanka mleka
1/2 szklanki oleju
2 jajka
3 brzoskwinie pokrojone w kostkę

100 g mlecznej czekolady pokrojonej w drobną kostkę
cukier puder do posypania babeczek na wierzchu


Przygotowanie:

W jednej misce mieszamy składniki suche: mąkę, cukier, cukier waniliowy, proszek do pieczenia oraz pokrojone brzoskwinie i czekoladę. W drugiej misce mieszamy składniki mokre: mleko, olej i jajka. Następnie zawartość obydwu misek łączymy ze sobą. Formę do pieczenia muffinek wykładamy papierowymi papilotkami i wypełniamy je ciastem do 3/4 wysokości. Muffinki pieczemy w piekarniku nagrzanym do temperatury 190 st. C. przez około 20 minut. Upieczone i wystudzone muffiny posypujemy po wierzchu cukrem pudrem.


Babeczki waniliowe

Składniki:

150g mąki pszennej (użyłam tortowej)
1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
szczypta soli
150g miękkiego masła
150g cukru
2 łyżeczki cukru wanilinowego
2 laski wanilii lub 1 duże opakowanie cukru waniliowego 32g
3 jajka
1/5 łyżeczki aromatu waniliowego
2-3 łyżki mleka


Przygotowanie:
Mąkę przesiać i wymieszać z proszkiem do pieczenia, sodą, solą. Masło utrzeć z cukrem, cukrem wanilinowym i wyskrobanymi ziarenkami wanilii (ucierać mikserem ustawionym na najwyższe obroty przez około 4 minuty). Następnie dodawać po jednym jajku, po każdym dodaniu, ucierać mikserem na niskich obrotach przez około 50-60 sekund, aż składniki połączą się  w jednolitą masę. Dodać aromat, wymieszać. 
Na końcu dodać mąkę wymieszaną z proszkiem, krótko, ale dokładnie wymieszać mikserem. Jeśli ciasto wyjdzie bardzo gęste proszę dodać mleko.
Ciasto równomiernie przełożyć do formy na muffinki wyłożonej papierowymi foremkami. Blaszkę wstawić do nagrzanego piekarnika. Piec w temperaturze 180 st.C na funkcji góra-dół (na funkcji termoobieg w temperaturze 160 st.C) przez około 24-27 minut. Piekłam na najniższym poziomie piekarnika. Po wyjęciu blaszki z piekarnika odstawić ją na 10 minut. Następnie wyciągnąć babeczki i odstawić do całkowitego ostygnięcia. 
Przed podaniem można posypać cukrem pudrem lub podać z dżemem i bitą śmietaną.

Babeczki marchewkowe z lukrem pomarańczowym

Składniki na 12 sztuk:

• 4 średnie marchewki (2 szklanki startej)
• 1 i 1/2 szklanki mąki
• 1 i 1/2 łyżeczki proszku do pieczenia
• 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej
• szczypta soli
• przyprawy w proszku: 1 łyżeczka cynamonu, 1/2 łyżeczki imbiru, 1/4 łyżeczki gałki muszkatołowej
• 3/4 szklanki oleju roślinnego
• 3 duże jaja lub 4 mniejsze
• 1 szklanka brązowego cukru
• 1 łyżeczka ekstraktu z wanilii

Lukier:
• 1 i 1/4 szklanki cukru pudru
• 3 łyżeczki drobno startej skórki z pomarańczy
• 2 - 4 łyżki wyciśniętego soku z pomarańczy

Przygotowanie:
Piekarnik nagrzać do 180 stopni, kratkę metalową umieścić w jego środkowej części. Marchew obrać i zetrzeć na tarce o grubych oczkach, odmierzyć 2 szklanki. Do miski przesiać mąkę razem z proszkiem do pieczenia, sodą, solą oraz z przyprawami.

W drugiej, większej misce wymieszać (rózgą lub mikserem na wolnych obrotach): olej, jajka, cukier, tartą marchewkę, ekstrakt z wanilii. Następnie wymieszać za pomocą łyżki z mieszaną z mąki.
Masę wyłożyć do papilotek umieszczonych w formie lub w jednorazowych papilotkach, ustawić na kratce w piekarniku i piec przez 25 minut (aż patyczek włożony w środek ciastka będzie czysty).
W międzyczasie przygotować lukier: wymieszać cukier puder ze skórką i 2 łyżkami soku z pomarańczy. W razie potrzeby dolać więcej soku aby uzyskać odpowiednio gęstą konsystencję lukru.
Ciasteczka wyjąć z piekarnika, a po 10 minutach wyłożyć (wciąż w papilotkach) na kratkę do całkowitego ostudzenia. Jak trochę przestygną wierzch ciasteczek maczać w lukrze i dekorować rurkami z marchewki. Podawać jak lukier nieco zastygnie.